Kontakt  |  Länkar  |  Sitemap
Hem Om oss Växtinformation Trender Växtdoktorn Månadens blomma Press & Bransch Litteratur Tips

Information och inspiration

Maj är månaden då det gröna ute i naturen återkommer på allvar och vi vågar blickar framåt mot sommar, sol och semester.

Månadens blomma för maj är strandkrassing och jätteverbena, två växter med stor skillnad då det gäller höjden men som även har likheter i form av blommornas förmåga att attrahera fjärilar samt den långa blomningstiden.

 

Strandkrassing, Lobularia maritima, bildar låga tuvor som helt översållas med näpna blommor i vitt, blålila, ljusgult, aprikos eller rödviolett och som ger ifrån sig en mild honungsdoft. Som kantväxt i rabatten eller planterad i kanten av en kruka blir strandkrassing en given succé i sommar. Strandkrassing är känslig för torka och bör passas med vatten under de riktigt heta dagarna för att undvika uttorkning. Klarar man vattningen tackar strandkrassingen med att blomma fram tills frosten kommer.

 

Strandkrassing finns att köpa både som fröförökad och som sticklingsförökad. Den sticklingsförökade finns än så länge bara med vita blommor, bildar inga fröställningar och är remonterande vilket betyder att den blommar om igen. Den fröförökade finns i fler färgställningar och gör blomningsuppehåll innan den kommer igen med ett nytt flor. Strandkrassing trivs på lätta, gärna sandiga, jordar med bra dränering oavsett förökningsmetod.

 

Jätteverbena, Verbena bonariensis, är som namnet avslöjar en jätte till våra rabatter och stora krukor. Upp till 150 cm blir denna skönhet men trots sin höjd är jätteverbenan ingen växt som tar över, utan istället väver den in sig fint i arrangemangen. Som solitär eller bakgrundsväxt i rabatter, gärna då många tillsammans, eller som uppstickare i krukarrangemang är jätteverbenan oslagbar.

 

Jätteverbena finns bara i en färgställning och det är blåviolett. Varje blomhuvud består av flera små blommor som sitter tätt samlade och bildar toppställda klasar. Blommorna har en tilldragande effekt på fjärilar och inte sällan kan påfågelöga och röd amiral ses sitta och suga nektar från blomhuvuden. Jätteverbenans upprätta växtsätt och det rikliga bildandet av sidoskott gör att blomningen upplevs som tilltagande månad efter månad.

 

Vid inköp är jätteverbenan relativt anonym. Av praktiska skäl är det bäst att köpa plantan som halvfabrikat, dvs., när den fortfarande är ganska liten och blomningen ännu inte har börjat.  Köps jätteverbenan i maj kan man se fram emot en blomningsstart i månadsskiftet juni/juli och sedan fortätter blomningen fram tills oktober. 

 

Jätteverbenan trivs på fullt soliga växtplatser och gärna i en jord med god dränering. Passa med vatten under soliga och torra perioder. 

Så sköter du strandkrassing:

  • Var noga med vattningen så plantan inte utsätts för torka. Speciellt viktigt som nyplanterad.
  • Trivs på soliga till lätt halvskuggiga växtplatser.
  • Planteras i sandblandad, väldränerad jord.

Så sköter du jätteverbena:

  • Vattnas regelbundet.
  • Trivs på soliga till lätt halvskuggiga växtplatser.
  • Planteras i väldränerade jordar.
  • Behöver inte putsas.

Tank och funderingar kring Månadens blomma

Nu är vi framme vid, för många, en härlig tid med massor av förväntningar samtidigt som naturen redan på sina ställen bjuder på riklig blomning.  Jag förväntar mig verkligen en härlig sommar med mycket avkoppling och fint väder. Trädgården ska fixas med blommor och andra tillbehör som jag tycker alldeles särskilt mycket om.

 

Månadens Blomma för maj passar väldigt bra in just nu. Jätteverbenan med sin förväntade blomning och strandkrassingen som redan från början är översållad av blommor är lätta att hitta växtplatser till. Mina lådor på terrassen är ett måste och här skapar jätteverbenan höjd och strandkrassingen får hänga över lådkanten.

 

Äntligen kan jag vistas utomhus utan varma jackor och mössor. Att kunna ta sin kaffekopp med ut på terrassen är en lyx som tar sin början i månaden maj och som känns riktigt viktigt. En stunds avkoppling i solen gör underverk och fyller på mitt behov av D-vitamin.

 

Lika viktigt som det är för oss att fylla på våra vitaminer är det för växterna att få en bra start vid planteringen. Till krukor, balkonglådor och amplar är det givet att vi tar ny jord varje år men vi får inte glömma bort när vi planterar i rabatterna. Växter som planteras i rabatt mår extra bra om jorden i rabatten är lucker och att vi innan plantering tillsätter ny, fräsch planteringsjord. Ungefär två veckor efter planteringen kan vattningen med näring börja för att växterna ska upprätthålla blomning och tillväxt under säsongen.

 

Jätteverbena Foto:Blomsterfrämjandet

Jätteverbena Foto:Blomsterfrämjandet

Strandkrassing Foto:Blomsterfrämjandet
Strandkrassing Foto Blomsterfrämjandet
BLOMSTERFRÄMJANDET

Blomsterfrämjandet

info@blomsterframjandet.se
Bookmark and Share
©2010 Blomsterfrämjandet